Araçların Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Araçların Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Araçların Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Aracını daha nadir kullanan yani km.nin altında km yapan araçların bakımı uzamaktadır. Aracında turbo bulunanlar için bu değişmektedir bakımı daha kısa sürmektedir. 5 ayda bir turbolu araçların bakımının yaptırılması yetecektir.  Genellikle araçların bakım sürelerini nerede ve nasıl kullanıldığı etkilemektedir. Araç bakımının bazı durumlarında kesinlikle erken bakım yapılmalıdır. Araç bakımları aracın pek çok  performansını arttırmak içinde yapılmaktadır. Bu şartlarda araç kullanan sürücülerin özellikle araç bakımlarına önem vermesi gerekmektedir. Araç bakımları araçlar daha uzun kullanılacağı için trafikte yaşanabileceklerin sorunun önüne geçebilmektedir. Araç bakımlarının diğer bir amacı ise büyük masrafların önüne geçebilmektedir. Dikkat etmeniz için kasko sigortanızı ertelemeyiniz  kesinlikle yaptırmanızda fayda vardır.

Araç Bakımında Neler Yapılıyor?

Araç sahipleri araçlarına belirli zamanlarda bakım yapmaktadır. Sürüş ve kalite bakımından araç bakımı oldukça önemlidir. Araç tipi,  markası ve modeline göre bakım aralıkları değişmektedir bilginiz olsun. Araçlarınızı yıpratmadan kullanmanız,  düzenli şekilde periyodik bakımlar yaptırdığınız takdirde uzun ömürlü araçları kullanabilirsiniz ve ağır bakımları da olmaz. Bu yüzden ufak tefek bakımlardan sakın kaçınmayınız ilerleyen zamanlarda önünüze daha ağır bakımlarda olur. Araçların tüm takım kontrolü yapılır. Gerekirse değiştirme ve yenileme yapılmaktadır. Serviste kontroller yapılır temizleme, bakım ve onarımlarda yapılmaktadır. Lastikler,  klima,  şanzıman gibi akla az gelen bölgeler de kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunlara dikkat etmenizde yarar var. Ağır bakımlar detaylı bir bakım olup maliyeti yüksek olmaktadır.

Araç Bakımı Neden Önemlidir?

Araç bakımı beklenmedik araç arızalarında oto tamir ve servis masraflarını aza indirmek için çok önemlidir.  Araçlarınızın belirli aralıklarla kontrol,  ayar ve değiştirme işleminin gerçekleştirilmesi işlemi olmaktadır. Performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Araçlarınızı yılda bir kez detaylı bakımları yapılması gerekmektedir. Aracınızın ileriki zamanlarda çıkacak olan önemli ağır sorunları bakım sayesinde ortadan kaldırılmasına yardım olacaktır. Araç bakımları periyodik bakım ve ağır bakım olarak ikiye ayrılmaktadır. Periyodik bakım yağ değişimi,  filtre değişimi ufak tefek bakımlardır. Ağır bakımlar süspansiyon,  alt takım,  amortisörler,  mekanik parçalar vs gibi parçalar ağır bakıma girmektedir. Ağır bakıma giren parçalar motor performansını üst düzeyde korur ve çalıştırır.

Araç Bakımında Nelere Dikkat Edilir

Araçların ve diğer motorlu araçların belirli dönemlerde yapılması gereken bakım işlemine periyodik bakım adı veriliyor. Periyodik bakımda oldukça önemlidir ve performansı yüksek derecede etkilemektedir. Tıpkı insanın  düzenli doktor bakımına gitmesi gibi aracınızın da ömrünü uzatmak için servise bakıma gitmesi oldukça önemli rol oynamaktadır. Periyodik bakım sayesinde güvenliği ve rahatlığı sağlanmaktadır. Bu yüzden araç bakımı yaptırmanın önemi büyüktür. Akü ve buji kontrolü aracın hareketini sağlayan,  motora akımı gönderen enerji depolayan aküdür. Akü araç için büyük önem taşımaktadır. Akünün kutup başlığının temizlenmesi de şarttır. Araçta oksitlenme ve elektrik sorunu yaratmaktadır. Genellikle bu durumda  araçta tekleme sorununun da önüne geçilebilir.

Araç Bakımı Avantajları

Bakımda aracın parçaları ve ideal seviyede sıvıları kontrol edilmektedir. Hem yol tutuşu hem de araç sağlığının göstergesi olmaktadır. Benzin araçlarda her 15.000 km.de, Dizel araçlarda ise 10.000 km’ de bakım yapılması gerekmektedir. Araç üretici firmaların belirlediği bakım süreçleri yıllık periyotlarda da yapılabiliyor. Kazaların önlenmesi için de periyodik bakım önemlidir. Araç bakım zamanlarına göre profesyonel alt yapı ve kaliteli güvenilir servislerden yararlanabilirsiniz. Araç bakımında elektronik bakımlarda yapılması oldukça önemlidir. Bakım zamanı geldiğinde dikkat etmeniz gereken zamanında bakım yaptırmanız olsun. Aracınızın bakımlı olması aracınızı çok sevmenizi de sağlamaktadır. Soğuk havalarda ise aracınıza antifriz koyulması unutulmamalıdır. Aracınızı daha uzun süre kullanmanız içinde araç bakımı oldukça önemlidir.

 

 

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir