Araç Hasar Kaydı Nereden Öğrenilir?

Araç Hasar Kaydı Nereden Öğrenilir?

Araç Hasar Kaydı Nereden Öğrenilir?

Araç sahibi olmak isteyenler almak istedikleri araç hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Araç satın almaya niyetlenenlerin en çok merak ettikleri konular aracın hasar kaydının olup olmadığı, daha önce kaç defa kaza yaptığı ve hasar masrafı gibi konuları öğrenmek isterler. Ruhsatı kendi adına olan araç sahipleri kendi araçları hakkında da hasar kaydını sorgulatabilirler. Araç hasar kaydını öğrenmenin birkaç yolu var. E-Devlet sistemi üzerinden hasar kaydı sorgulama (sadece kendi adınıza olan araçlar hakkında e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz), SMS ile araç hasar kaydı sorgulama,

Araç Hakkında Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Yapılacak sorgulamalarda araç hakkında araç hasar geçmişi, araç detay bilgileri, kaza tespit tutanağı, trafik ve kasko poliçesi, eksper raporuna göre değişen parçaların hangileri olduğu, kazada vefat eden varsa vefat edenlere ait hayat poliçesi ve kazadan dolayı oluşan hasarı ödeyecek sigorta şirketinin bilgilerine ulaşılabilir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden kendi adınıza olan araç/araçların hasar kaydı sorgulama işlemlerini yapabilmek için öncelikle PTT’den e-devlet şifresi temin edilmelidir. Şifre alındıktan sonra e-devlet sisteminin resmi web adresi olan www.turkiye.gov.tr adresi üzerinde sağ üst köşede yer alan “giriş” kısmına tıklanır. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapılır. Sisteme giriş sağlandıktan sonra “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” kısmından kendi adınıza olan araç/araçlar hakkında hasar kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama İşlemi

Türkiye’de iletişim için kullanılan operatörler olan Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, Avea aboneleri gönderecekleri bir SMS ile satın alınmak istenen aracın hasar kayıt bilgilerini öğrenebilirler. Aynı zamanda değişen parçasının olup olmadığını, trafik poliçesi, kaza tespit tutanağı, kazada vefat eden varsa vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası poliçesi, poliçe vade bilgileri gibi detaylar hakkında gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Bunun için yapılması gereken iş araç plaka bilgilerinin aralarında boşluk olmayacak şekilde mesaj kısmına yazıp, 5664’e göndermektir. Bu işlem ücretli olup; her bir GSM operatörüne göre fiyatlar değişmektedir. 2020 yılında alınan SMS ücreti 8,5 TL olarak ücretlendirme yapılmaktadır. Aracın plakası değişmiş olsa dahi araç daha önceki kayıtlarda yer alan tüm hasar kaydı bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Ancak burada hasar kaydı sorgulaması 2003 ve sonrasındaki bilgilerle sınırlı olduğu unutulmamalıdır. Yani 2003 yılında önceki kazaları maalesef öğrenemiyorsunuz. Düzenlenen kaza tespit tutanağı sorgulamalarında ise kazaya müdahil olanların tuttukları tutanakları görebiliyorsunuz. Sistemde, güvenlik birimlerinin (polis, jandarma) tuttukları tutanak bilgileri yer almamaktadır.

SMS ile Araçta Değişen Parça Hakkında Bilgi Sorgulama

Araçta değişen parça olup olmadığını öğrenmek için yapılması gereken tek şey SMS mesajı içeriğinde PARCA boşluk PLAKA yazıp 5664’e göndermektir. Örnek sorgulama “PARCA 01AB044” gibi.

SMS ile Araç Hakkında Detay Bilgilerini Öğrenme

Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı, kasko bilgileri, aracın tescil kaydının olduğu iller gibi ayrıntılara ulaşmak istiyorsanız SMS içeriğinde DETAY boşluk PLAKA yazılarak 5664’e gönderiniz. Örnek sorgulama DETAY 01AB044 gibi. Ayrıca eksper tarafından kaza tutanağı düzenlenen kazalarda değişen parçanın olup olmadığını öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ yazarak 5664’e gönderebilirsiniz.

 

11890 Çağrı Merkezi İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

11890 çağrı merkezini arayarak sorgulanmasını istediğiniz araç hakkında hasar bilgilerine ulaşmak istiyorsanız,  aracın plaka bilgilerini ya da şase numarasını müşteri temsilcisine söyleyerek aracın hasar kayıt bilgileri, kaza sayısı, kaza tarihi ve hasar tutar bedellerini öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler müşteri temsilcisi tarafından sözlü olarak sizlere söylenir ayrıca bu bilgiler telefonunuza SMS olarak gönderilmektedir. Bu işlem ücretli olup dakikası 4,5 TL’dir.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir