Araç Bakımında Neler Yapılır?

Araç Bakımında Neler Yapılır?

Araç Bakımında Neler Yapılır?

Ekonomik araç kullanımının temeli kesinlikle bakıma dayanmaktadır. Ekonomik araç sürüşü için aracın bakımı düzenli olarak yapılması gerekmektedir.   Genel olarak araçların ömrünün uzatılması için ve yakıttan tasarruf etmek için araç bakımı yapılması gerekiyor. Ömrü bitmiş olan ” yağ filtresi”,  “bujiler”, ” debriyaj balatası ” gibi parçalar hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle fren ayarları kontrol edilmesi gerekmektedir. Kaliteli yakıt kullanılmalıdır. Aracınızın motoru çalıştırma esnasında tam gaz vererek ısıtmaya çalışmanız yakıt tüketimini de oldukça arttırmaktadır. Ateşleme avansınında bozuk olması yakıt ekonomisini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara çok dikkat ediniz. Ateşleme yapmasının sebebi ise karbüratördeki şamandıra ile ilgilidir. Hava filtresinin tıkalı olduğu için  motora gelen temiz hava miktarını azaltmaktadır.

Araç Bakımının Önemi

Aracınız hakkında doğru teknik bilgilere kesinlikle sahip olmanız gerekiyor. Özellikle hatalı ve yanlış araç kullanımınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Kirli hava filtresi yüzde  20 daha fazla yakıt tüketime neden olmaktadır. Rölanti ayarı bozuk ise kontrol edilmesi ve yaptırmanız gerekir. İlerleyen sıralarda aracınızın bozulmasına kesinlikle  neden olabilir. Motor kompresyonun gücü düşük olduğu için gaza daha fazla yüklenilir ve buda yakıtın daha fazla harcanmasına sebep olmaktadır. Yola çıkmak,  aracınızın durumuna güveniyor olduğunuzu kabul etmek ve kesinlikle bu sorumluluğu almak demektir. Tüm kontrollerini yaptırmış aracınız ile trafiğe çıkmanın sağladığı konforu ve tasarrufu önemseyen her sürücü gibi sizlerde araçlarınızın bakımını zamanında  yaptırmanız gerekir.

Araç Bakımının Avantajları Nelerdir?

Araç bakımı,  aracınızın bazı parçaları ile sıvıların kontrol edilmesi,  gerekli durumlarda parçaların değiştirilmesine sebep olmaktadır. Yetkili servisler motor yağı ve filtrelerin değişimi aracınızın yakıt türüne etki etmektedir. Sürüş deneyiminin de kusursuz yaşanmasında başlıca rol oynayan bir durum olmaktadır. 16.000 kilometreyi bulduğunda aracınız her yıl düzenli bir şekilde aracınızın bakımını yaptırmanız gerekiyor. Aracınızı özenli ve düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Aracınızın periyodik bakımı bakımlarını da yaptırmanızda fayda var. Değişim sırasında kullanılan malzemelerin orijinal olması çok önemlidir. Araç bakımı sayesinde aracınızın motorunun nefes almasını sağlamaktadır. Temiz bir polen filtresi araç klimasının ortama temiz hava vermesini sağlamaktadır. Aracınızı yüksek hızla kullanıyorsanız direksiyonda titreme var ise rot balans ayarlarına baktırmanız gerekmektedir.

Araç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araçların en önemli ekipmanı fren sistemidir. Aracın her bakımında olduğu gibi yaz bakımında da frenler ve balatalar kesinlikle bakımı yapılmalıdır. Fren ayarlarının bozuk olması,  gerektiğinde durmanızı engeller ve lastiklerin hızlı aşınmasına sebep olmaktadır. Fren hidroliğinin seviyesinin de özellikle minimum ve maksimum  olması gerekiyor. Bunlara çok dikkat ediniz. Fren balatalarına baktırın ve  balatalar incelmişse hemen balataları değiştirin. Motor yağıda oldukça önemlidir mutlaka motor yağına da baktırınız. Kilometre geldiyse onu da değiştiriniz eğer ki değiştiremiyorsanız da yağ seviyesinde azalma olup olmadığına bakınız ve kontrol ediniz. Yağ seviyesinde azalma var ise mutlaka servise götürüp yağ azalmasının nedeninin araştırılmasını sağlayınız. Seyahate çıkacaksanız mutlaka 1 gün önceden bütün bakımlarını yaptırınız aracınızın.

 

 

Araç Bakımında Neler Değişir?

Araçların bakımları en çok ihtiyaç duyulan ürünlerdir. Periyodik araç bakımları, araçlarınızın sorunsuz bir biçimde çalışması için yapılmaktadır. Araçların yapılması gereken kontroller aracın modeli,  kilometresi,  markası,  yaşı göz önüne alınarak bakımları yapılmaktadır. Kimi zaman fren balata değişimi,  triger,  buji değişimi,  filtre değişimi gibi işlemler yapılabilmektedir. Bakımların aksatılması araçların yüksek maliyetli olabileceğini düşünerek hemen onarılmalıdır. Yaz ve kış bakımlarında kesinlikle motor yağı değişimi yapılması oldukça önemlidir. Soğutma suyu kontrol edilir ve azalmış ya da bitmiş soğutma suyu yenilenir. Dış aydınlatma kontrol edilir ve farlar yeni ampullerle değiştirilir. Aracın direksiyonu da kontrol edilmesi  gerekmektedir. Aracınızın egzoz bağlantılarında paslanma olup olmadığı kontrol edilir. Kaçak olup olmadığına bakılır.

 

 

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir