Anlaşmalı Ve Anlaşmasız Araç Servisleri Arasındaki Fark

Anlaşmalı Ve Anlaşmasız Araç Servisleri Arasındaki Fark

Anlaşmalı Ve Anlaşmasız Araç Servisleri Arasındaki Fark

Araç sahibi olanların ya da araç satın almak isteyen herkesin bilmesi gereken en önemli unsurlardan biri servis unsurudur. Araç sahiplerinin korkusu olan araçta teknik bir arıza olması ya da kazaya bağlı hasar meydana gelmesi durumları maalesef zaman zaman meydana gelir ve araç sahiplerini çok zor durumlarda bırakır. Bu gibi durumlarda araç sahiplerinin omuzlarındaki yükü biraz olsun azaltmak için kurulmuş sigorta ve kasko firmaları vardır.

Anlaşmalı Araç Servisi Nedir?

Araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası ve yaptırılması kişiye bağlı olan kasko sigortası için çeşitli firmalar vardır. Bu firmalar herhangi bir kaza durumunda kişilerin üstüne ağır bir maddi yükümlülük binmemesi açısından, araç sahipleri için büyük önem taşır.

Trafik sigortası genellikle kazada kusurlu olan araç sahibi adına, karşı tarafın hasarını tazmin etmekle yükümlüdür. Kasko sigortası ise kasko yapılan aracın tüm masraflarını karşılar. Sigorta firmaları bu araçları kendi anlaşmalı olduğu servislere yönlendirir. Anlaşmalı servis, sigorta acentesi ile anlaşması bulunan servislerdir.

Anlaşmalı servisleri kullanmanın faydaları

Anlaşmalı servisler kişilere daha kaliteli ve hızlı bir hizmet sunmaktadır. Anlaşmalı servislerin hata yapma oranı diğer servislere göre çok daha düşüktür. Çünkü hatalı olarak gönderdiği aracı tekrar tekrar yapmak zorunda kalacağını ve hiçbir ücret talebinde bulunamayacağını bilir.

Ayrıca anlaşmalı servislerde, araç sahibi aracın durumu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmektedir. Anlaşmalı servisler hasarlı araç ile ilgili detaylı bir rapor çıkarır ve bunu araç sahibine ve kasko sigorta firmasına bildirir. Böylece sigorta acentesi ve araç sahibi arasında iletişimsizlik gibi sorunlara yol açmaz.

Anlaşmasız Servisleri Kullanmama Zorunluluğu Var mı

Anlaşmasız servisler sigorta acenteleri ile bir bağlantısı bulunmayan servislerdir. Kasko sigortası sahibi kişiler araçlarını istedikleri serviste tamir ettirebilir. Yani anlaşmasız servislerle çalışmak kasko güvencesi kapsamındadır ve anlaşmasız servisler ile çalışmama gibi bir zorunluluk yoktur. Fakat anlaşmasız servisler bazı durumlarda sigorta acenteleri ile sorun yaşayabilir. Özellikle hasarlı aracın maddi yükümlülüğü seriş ve acente arasında sorun oluşturabilir ve bu da araç sahiplerine yansıyabilir. Bu tarz sorunların yaşanmaması için anlaşmalı servisler ile çalışılması tavsiye edilir.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir